Recent News

Monday, January 16 2017

Fotografowanie miasta

Odkąd pamiętam pragnąłem fotografować architekturę. Piękno budynków pociągało mnie od zawsze i jak tylko otrzymałem swój pierwszy aparat fotograficzny, natychmiast ruszyłem na miasto w celu uwiecznienia swoich ulubionych obiektów architektonicznych. Od tego momentu zawsze gdy widzę architekturę, która przyciągnie mój wzrok, sięgam po aparat fotograficzny i staram się zachować wszystkie zasady, których zdołałem się nauczyć.

Fotografia architektury pozwala mi się zrelaksować. Do moich ulubionych zdjęć wykonanych samodzielnie należy cała seria zabytkowych kamienic i pałaców, sfotografowanych w różnych miejscach Europy. Kiedy jeżdżę po świecie, zawsze staram się mieć przy sobie aparat fotograficzny, nawet jeżeli pewne miejsca już znam. Architektura miasta, podobnie jak przyroda, zmienia swój wygląd pod wpływem pór roku oraz cyklu dnia i nocy. Dzięki temu każdego dnia miasto może wyglądać nieco inaczej, co zachęca mnie do częstego eksperymentowania.

Przede wszystkim lubię fotografować budynki z dość dużej odległości, żeby uwzględnić na zdjęciu również część otoczenia. Odległość pozwala mi również na lepsze zachowanie perspektywy i symetrii. Staram się również zachować zasadę podziału kadru, jednak bardzo często wychodzę z własną inicjatywą i fotografuję według własnego uznania. Zawsze, kiedy robię zdjęcia najpierw skupiam się na całości, a im więcej ujęć wykonuję, tym więcej szczegółów udaje mi się wychwycić.