Recent News

Wednesday, January 25 2017

Projektowanie graficzne - jak pozbyć się presji czasu?

Praca projektanta graficznego nie zawsze jest łatwa. Czasami wręcz przeciwnie, jest niezwykle trudna. Przede wszystkim, projektowanie graficzne często odbywa się pod presją czasu, z którą jakoś trzeba sobie umieć radzić.

Plan pracy to podstawa

Najlepszym sposobem na pozbycie się presji czasu jest odpowiednie rozplanowanie pracy. Jeśli wiem dokładnie co i kiedy mam zrobić to nie martwię się o to, że nie zdążę. Oczywiście, czasami coś mnie zaskoczy podczas wykonywania projektu i praca nieco się wydłuża. Jednakże, również to uwzględniam w moim planie pracy.

Najlepiej rozłożyć sobie pracę na kilka dni. Nigdy nie zakładam, że jednego dnia zrobię cały projekt siedząc nad nim od rana do wieczora, bo wiem, że to się nie uda. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozłożenie pracy na kilka dni. Warto zauważyć, że to rozwiązanie również pozytywnie wpływa na jakość projektu, gdyż pracuję wypoczęty i myślę bardziej twórczo. Pracując kilkanaście godzin pod rząd, pod koniec dnia myślę już tylko o tym, aby jak najszybciej skończyć pracę, więc zwykle nic dobrego z tego nie wynika.

Ograniczona liczba zleceń

Częstym błędem jest nieumiejętne oszacowanie własnych zdolności jeśli chodzi o liczbę realizowanych zleceń. Innymi słowy, projektanci biorą zbyt dużo zleceń i zwyczajnie nie są w stanie wszystkich zrealizować na czas. Po kilku błędach i pracy pod niewyobrażalną presją czasu nauczyłem się szacować czas jaki zajmie mi przyjmowane przeze mnie zlecenie. W ten sposób udaje mi się uniknąć sytuacji, w której czasu po prostu mi brakuje