Recent News

Tuesday, January 31 2017

Współpraca projektant graficznego z firmą

Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że dziś wiem już jak należy postępować podczas współpracy z firmami zlecającymi mi wykonanie projektu graficznego. Współpraca ta nie zawsze jest prosta, przez co początkujący projektant może mieć pewne problemy.

Projektowanie graficzne - przestrzeganie wytycznych

Początkowo, kiedy dopiero zaczynałem karierę projektanta nie zawsze byłem chętny do tego, aby przestrzegać wszystkich wytycznych moich zleceniodawców. Często byłem przekonany, że wiem lepiej jak wykonać dany projekt, i tak właśnie go wykonywałem, zgodnie z własnymi pomysłami. Niejednokrotnie powodowało to duże niezadowolenie ze strony moich klientów. Z czasem nauczyłem się więc, że takie postępowanie jest zdecydowanie bardzo niewłaściwe.

Projektowanie graficzne dla firm wymaga od projektantów pełnego posłuszeństwa wobec zleceniodawców, którzy płacą często niemałe pieniądze za projekty. Oczywiście, często są oni w błędzie i wytyczne, wedle których proszą mnie abym pracował nie są optymalne. Tym niemniej, jeśli ich życzeniem jest, abym pracował w ten a nie w inny sposób, to właśnie to robię.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli pomysł na przykład na projekt ulotki mojego zleceniodawcy jest całkowicie absurdalny, po prostu odrzucam ofertę i nie przyjmuję zlecenia. Nie zdarza mi się to zbyt często, jednak kilkakrotnie taka sytuacja miała miejsce. Jeśli miałbym się męczyć nad jakimś projektem, który po prostu wydaje mi się zły, wolę zrezygnować i poszukać innego zlecenia, które pozwoli mi rozwinąć skrzydła.