Recent News

Thursday, March 23 2017

Podstawowe formaty wykorzystywane do zapisywania plików graficznych

Projektowanie graficzne to przede wszystkim tworzenie pewnych obrazów przy użyciu określonych technik komputerowych. Jednak zaprojektowany obraz lub tekst nie jest wykorzystywany jednorazowo, ale służy do dalszych prac, wydruków bądź umieszczania na określonych powierzchniach. W związku z tym musi być on zapisywany, bo tylko w ten sposób można go zachować. Zapisywanie projektów graficznych jest niezwykle ważne w pracy każdego grafika komputerowego. Co więcej - doskonale zdaję sobie sprawę z tego, iż do tej czynności należy użyć odpowiedniego formatu (w zależności od wykorzystanej techniki). Na początku swojej drogi zawodowej znałam jedynie kilka formatów graficznych służących do zapisywania plików. Teraz wiem, iż jest ich znacznie więcej.

Wykorzystywanie określonych formatów przy zapisie plików graficznych jest zazwyczaj uzależnione od rodzaju użytej techniki. W przypadku grafiki rastrowej formaty można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

- używające kompresji stratnej (zmniejszającej wielkość pliku i nie dającej gwarancji, niż odtworzona informacja będzie zachowana w stanie nienaruszonym), do których należą JPEG, JPEG 2000, JPS, DjVu oraz TIFF, - używające kompresji bezstratnej (zmniejszającej wielkość pliku, ale gwarantującej zachowanie tych samych informacji), do których można zaliczyć TIFF, PNG, GIF, BMP, FLIF.

Istnieje także kilka formatów, w których można zapisać pliki graficzne bez kompresji. Są to: XCF, XPM oraz PSD.

Na drugim biegunie projektowania graficznego znajduje się grafika wektorowa, która także posiada możliwość zapisywania plików w określonych formatach. Formaty wykorzystywane przy zapisywaniu grafiki wektorowej to przede wszystkim SVG, CDR, SWF oraz EPS.