Recent News

Tuesday, April 11 2017

Jaki papier wybieram do drukowania ulotek?

Jestem grafikiem zajmującym się reklamą i - jak to mówią - niejedna ulotka przeszła przez moje ręce. Powie ktoś, że owszem - najważniejsza jest treść. Nie da się jednak ukryć, że kluczem do sukcesu jest również dobrej jakości papier.

Dlaczego właśnie papier?

Co ciekawe - lubię dostawać na ulicy ulotki. Z punktu widzenia specjalisty reklamowego zawsze oceniam je pod kątem trwałości, treści, rodzaju papieru... Zawsze analizuję, jaka cecha danej ulotki najbardziej "wpada mi w oko". I wiecie co? Najczęściej jest to dotyk!

Dlaczego lubię dotykać ulotki?

W mojej pracy najważniejsze jest to, co znajduje się na zewnątrz. Mój pierwszy kontakt z papierem zaczyna się poprzez dotyk. Sprawdzam, czy jest on lekki, gładki i przede wszystkim miły w dotyku. Dopiero później analizują jego połysk. Do jakich wniosków doszedłem? Jaki wybrać papier na ulotkę?

1. Papier powlekany to konieczność - bez specjalnej warstwy ochronnej, ulotki bardzo szybko uległyby zniszczeniu. Dotyczy to zarówno oddziaływania ludzkich rąk, jak też innych czynników zewnętrznych.

2. Papier błyszczący - bez wątpienia papier błyszczący wygląda o niebo lepiej, niż standardowy papier matowy. Zwłaszcza, jeśli chcemy by nasze ulotki wpadały w oko.

3. Gramatura 135g - ważne jest, by papier z którego wyrabia się ulotki, miał określoną gramaturę. Najlepszą opcją jest 135g/metr kwadratowy a więc całkiem dużo jak na zwykły papier.

Czy to oznacza, że wyczerpałem cały temat? Raczej nie... Niemniej powyższy rodzaj papieru najlepiej "się sprzedaje". W marketingu jest to bardzo ważna cecha.