Recent News

Thursday, June 29 2017

Jak fotografować krajobrazy z okna lecącego samolotu?

Fotografia krajobrazowa to dziedzina sztuki, która daje niemal nieograniczone możliwości. Można fotografować niemal wszystko - góry, wodospady, łąki, lasy, ogrody, fiordy i wiele innych pejzaży. Różnorodność krajobrazów oraz wielość technik fotografowania sprawia, iż każde zrobione zdjęcie może być małym dziełem sztuki, które nie tylko zachwyci odbiorców, ale także na długo zapadnie w pamięć. Szczególnym rodzajem fotografii krajobrazowych są zdjęcia robione z okna lecącego samolotu.

Jeszcze kilka lat temu trudno było przypuszczać, iż fotografia krajobrazowa może być realizowana z pokładu lecącego samolotu. Dzisiaj jest to dosyć powszechna praktyka, która pozwala na uwiecznienie niesamowitych widoków. Jednak robienie zdjęć krajobrazowych z samolotu - ze względu na swoją specyfikę - rządzi się swoimi prawami, a ich podstawowe zasady to:

  • wyłączenie lampy błyskowej (która odbije się w szybie i zniszczy ujęcie fotografowanego krajobrazu),
  • przetarcie wewnętrznej szyby szmatką (co zredukuje smugi i zabrudzenia mogące wpływać na jakość zdjęcia),
  • umieszczenie na obiektywie osłony przeciwsłonecznej (co ograniczy ryzyko powstania flary),
  • trzymanie aparatu w rękach (umieszczenie go przed oknem zwiększy jego podatność na dodatkowe drgania samolotu, co odbije się na jakości zdjęcia),
  • zwiększenie czułości ISO (co wpłynie na wyrazistość zdjęcia),
  • unikanie umieszczania w kadrze wnętrza samolotu (zderzenie ciemnego wnętrza samolotu z jasnością panującą na zewnątrz spowoduje naświetlenie zdjęcia).

Wykonując fotografie krajobrazu z lecącego samolotu nie bez znaczenia jest także czas wykonywania zdjęć - najlepiej uczynić to bezpośrednio po wystartowaniu, gdy okna nie są jeszcze zmrożone, a samolot nie osiągnął pułapu kilku tysięcy metrów.