Recent News

Friday, September 29 2017

Magiczne zjawiska atmosferyczne w jesiennym krajobrazie

Jesień to pora roku, która wręcz obfituje w niezwykłe zjawiska atmosferyczne, które mogą okazać się prawdziwą gratką zarówno dla profesjonalnych fotografów, jak i tych wszystkich, którzy zajmują się wykonywaniem zdjęć amatorsko. Przedstawiam Wam te niezwykłości świata natury, które urzekają mnie szczególnie i bez których nie wyobrażam sobie jesiennych zdjęć.

Wschody i zachody

Możecie powiedzieć, że wschody i zachody słońca fotografować można o każdej porze roku. Oczywiście to prawda, jednak dla mnie nigdy nie wyglądają one tak zachwycająco, jak właśnie jesienią. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że zarówno wschodzące, jak i zachodzące słońce doskonale komponuje się z przepięknymi kolorami jesieni. Zwłaszcza zachwycają mnie fotografie lasów, w których słońce magicznie przemyka pomiędzy pniami drzew. Takich zdjęć absolutnie nie może zabraknąć w moim jesiennym albumie.

Tajemnicze mgły

Właśnie przede wszystkim o wschodzie słońca trafić możemy na niezwykłe zjawisko atmosferyczne, jakim jest biała, gęsta mgła. To chyba jeden z najbardziej mistycznych widoków w jesiennym krajobrazie. Mgłę fotografuję często zarówno podczas wycieczek do lasu, jak również górskich wędrówek. Tam wygląda ona szczególnie tajemniczo, gdy sukcesywnie odsłania nam kolejne zbocza i szczyty górskie. Większość osób poleca na jesienne wyprawy z aparatem polskie Bieszczady. Ja również jestem pod wpływem ich ogromnego uroku, choć góry to góry - tak naprawdę wszystkie wyglądają magicznie.

Ulewne deszcze i małe mżawki

Jesień kojarzy nam się także z deszczem. Choć nie jest to zbyt zachęcający czas na chodzenie za aparatem, warto przemóc się choć raz, a z pewnością docenimy ten niezbyt przyjemny czas. Pamiętać należy oczywiście wówczas o odpowiednim zabezpieczeniu zarówno siebie, jak i sprzętu. Niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa ze kapturem oraz kalosze. Na aparat natomiast kupić możemy specjalne, profesjonalne osłony i pokrowce, ale także użyć możemy dostępnych w domu woreczków foliowych, które również dają radę.