Recent News

Tuesday, October 10 2017

Retusz fotografii nie tak straszny, jak go malują

Coraz częściej można usłyszeć głosy, że nie powinno się retuszować zdjęć. Należy jednak zastanowić się, czy aby jest to najbardziej słuszne podejście?

Nie taki straszny ten retusz

Jako grafik jestem zdania, aby nie zakazać całkowicie retuszowania zdjęć, jednak w niektórych przypadkach należy go mocno ograniczyć. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wszystkie koncerny modowe oraz gazety związane z szeroko pojętą modą, w których graficy faktycznie naużywają programów komputerowych całkowicie przekształcając sylwetki modelek znajdujących się na zdjęciach. Sorry, ale nie dam sobie wmówić, że ta piękna i długonoga modelka naprawdę istnieje.

Z kolei fotografia okolicznościowa to taka gałąź fotografii, gdzie nie wyobrażam sobie zakazania używania programów graficznych. W końcu w ważnych wydarzeniach rodzinnych takich jak śluby, chrzciny, pierwsze lub osiemnaste urodziny dziecka najważniejsze są nasze emocje i uczucia, które są zapisane na pamiątkowych fotografiach. Tutaj program graficzny nie ma celu pokazania wszystkim idealnej sylwetki panny młodej, ale jej nieskrywane emocje podczas składania przysięgi czy zakładania obrączki. Program graficzny ma pomóc jeszcze lepiej podkreślić jej łzy szczęścia oraz szczery uśmiech. Podkreślenie kolorów na zdjęciu w znacznym stopniu sprawi, że będzie ono niepowtarzalne, natomiast zmiana kontrastu oraz ustawień światła uwydatni rysy i pokaże prawdziwe szczęście na twarzy.