Recent News

Wednesday, February 28 2018

Zarobki w pracy grafika - jak to z nimi jest?

Bardzo często zostaję pytany o to, ile można zarabiać będąc grafikiem komputerowym. Bardzo trudno jest udzielić konkretnej i precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Zarobki w tej branży zależne są od wielu czynników. Poniżej postaram się jak najdokładniej przybliżyć ten temat.

Zacznę może od zagadnienia umowy dla grafików. Wielu z nich posiada własne firmy, przez co rozliczają się z pracodawcami na podstawie umów o współpracę. Nakłada to na twórców dodatkowe koszty w postaci podatków i opłacania składek do ZUS. Negocjując zarobki należy więc brać pod uwagę koszty, jakie ponosi się z tytułu wykonywanej pracy.

Co jeszcze jest ważne i może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia? Moim osobistym zdaniem jest to talent i kreatywność. Można mieć wiele lat doświadczenia w tworzeniu grafiki, nic jednak nie jest w stanie zrekompensować braku talentu. Bo przecież grafika, nawet ta komputerowa, to jednak jest sztuka. Nawet nowa osoba w branży może być wartościowym pracownikiem jeśli jej projekty są świeże, ciekawe i po prostu atrakcyjne.

Drugą ważną cechą, którą należy brać przy okazji ceny umiejętności, które mają wpływ na zarobki jest znajomość najważniejszych programów graficznych. Każdy szanujący się grafik powinien w małym palcu mieć obsługę najpopularniejszych programów. To dzięki nim może przelewać swój talent na ekran komputera.

Widełki zarobków w branży graficznej są dosyć szerokie. Zaczynają się na 2000 tysiącach, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych netto. Mając talent i umiejętności można więc zrobić całkiem zawrotną karierę.