Recent News

Monday, July 30 2018

Sublimacja - prosta metoda nadruku na ceramice i podkładkach na biurko

Personalizowane gadżety do domu i biura często kupowane są jako prezent dla bliskich czy pracowników. Dzięki różnym metodom wykonywania nadruków obecnie można je wykonać niemal na każdym przedmiocie w stosunkowo niskich cenach.

Jedną z takich metod jest sublimacja, która służy do wykonywania gadżetów w niskich nakładach, a każdy przedmiot musi być biały oraz pokryty specjalną warstwą poliestru. Dzięki specjalnym tuszom sublimacyjnym które służą do wydruku projektu na kartce, pod wpływem temperatury oraz ciśnienia w prasie tusz zmienia swój stan skupienia i pojawia się nadruk. Jest to stosunkowo prosta metoda wykonywania nadruków zarówno na płaskich przedmiotach takich jak koszulki, puzzle, podkładki pod myszki, jak i ceramice, czyli kubkach, płytkach czy skarbonkach.

Dzięki doświadczeniu, które zdobyłem jako grafik zawsze zwracam uwagę by dany projekt był odpowiednio wykonany i prezentował się najlepiej. W przypadku zdjęć istotny jest kadr, który w przypadku sublimacji powinien być dopasowany do powierzchni na której ma znaleźć się nadruk. Istotne są też ustawienia profili kolorów w drukarce oraz materiały z których korzystamy. Niektórzy używają zwykłego papieru do sublimacji, jednak aby druk podkładek na biurko miał żywe kolory warto wybrać specjalny papier, który zwiększa estetykę produktu.

Grafika to pasja, ale również dziedzina w której trzeba stale się rozwijać i poznawać coraz nowsze produkty i możliwości. Każdy projekt rozwija i pozwala wykorzystać swoje inspiracje, a to w połączeniu z zainteresowaniem grafiką jak i wiedzą skutkuje najlepszymi projektami.